Když pergolu tak dřevěnou
Pergola, respektive její nosná konstrukce může být vyrobena z různých materiálů. Moderní pergoly, z hliníkových profilů, s automatickými lamelami, které se zatáhnou při prvních kapkách deště, se popravdě nehodí do každé zahrady a nevytvářejí soulad s každým typem domu.
Dřevo, je dřevo. Dřevěná konstrukce je na pohled příjemná. Konstrukce pergoly, je lety ověřená, vyzkoušená. Dřevo se dá navíc při kvalitní ošetření udržet svěží po dlouhou řadu let. Konstrukce ze dřeva bývá o trošku robustnější, než ta z hliníkových profilů. Je to ale v řadě případů dáno tím, že stavitelé konstrukci zbytečně předimenzují. Při stavbě používají hranoly o zbytečně velkém průřezu, takže vytvoří na své zahradě, v podstatě odolný kryt.
Konstrukce a to i ta ze dřeva, může být docela subtilní. Dovoluje to přirozená odolnost hlavního materiálu. Při výběru řeziva je však velice záhodno pečlivě vybírat materiál. Vyhýbejte se řezivu s klasickými vadami dřeva. Suky, které jsou přirozenou součásti řeziva a pohledově jej docela zkrášlují, oslabují jeho mechanickou odolnost. Vyhněte se i trámkům, na které jejich kresba prozradí, že byly vyřezány v blízkosti suku.
Kvalitní řezivo pečlivě namořte. Celé. Pokud nosný trám zapouštíte do betonu, je tato úprava vyloženě povinná. U země bude trám smáčen deštěm a někdy, při velké lijáku může stát i ve vodě. Vhodnější variantou, než zapuštění dřevěného trámku do betonu je použití ocelových patek s trnem. Jsou pozinkované, odolné proti vodě a udrží trámek pár centimetrů nad okolním povrchem. Nehrozí tedy jeho navlhnutí. Nosné sloupky je nutné vzájemně svázat věncem. Minimálně v rozích pergoly pak proveďte funkční zavětrování. Střecha pergoly je stejné konstrukce jako střecha u běžného domu. Střecha může být zakrytá, nebo vytvořená jen pomocí lamel, po kterých se může pnout třeba hroznové víno.