Soustruh dokáže spoustu věcí
Soustruh je jeden z klasických stojů, který obrábí rotační součásti. Dají se na něm přesně vyrábět různé závity, a to klidně v sériové průmyslové výrobě.
Soustruh dokáže spoustu věcí
Nezklame nás
Tento stoj řadíme k těm vůbec nejzákladnějším, protože díky němu můžeme všemožně obrábět různé rotační součásti, přičemž technologie se stále posouvají, kdy obecně je strojírenství mnohem dál než třeba před 20 lety. U soustruhu je výkonný elektromotor, kdy dále síla je přenášena přes převodovku do sklíčidla, jenž vykonává rotační pohyb. Vedlejší pohyb je vykonáván nejčastěji soustružnickým nožem, který hezky odebírá materiál na upnutém obrobku ve sklíčidle. My si hezky můžeme nastavovat otáčky, posuv, dorazy a volit různé nástroje. Možností a metod je opravdu spousta, takže není divu, že tento stoj je v mnoha firmách zabývajících se kovovýrobou.
Dnes už se hojně využívají počítačově řízené CNC stoje, které opravdu mají vysokou přesnost a také rychlost. S naprogramovaným strojem nemůže člověk závodit, protože je opravdu mnohem rychlejší a pracuje přesně klidně celou směnu kus za kusem.
Výroba závitů
Závit se řadí mezi nejpoužívanější prvky u spousty výrobků, protože nám poskytuje různé možnosti. Velmi často je ti spojení součástí, protože vnější závit se zašroubuje hezky do toho vnitřního a máme pevné rozebíratelné, které nemusí být jen v podobě šroubu a matice. Nyní se přesuneme na jeho výrobu, protože závit musí být přesný a hlavně rovný, aby se dal hezky šroubovat.
U využití doma v dílně postačí ruční metoda, kdy otáčíme závitovým očkem nebo závitníkem za pomocí vratidla do předem vyvrtané díry určitého průměru. U sériové výroby už nám pomáhají stoje, kdy závity na rotačních obrobcích vyrábějí soustruhy. K tomu potřebujeme soustružnický nůž závitový, který upneme správně do nožové hlavy, nastavíme vhodné otáčky s posuvem, nastavíme dotknutím stupnice a můžeme spustit posuv, kdy se nám hezky vyřeže vnější závit. Ještě před tím se většinou na konci závitu před čelem vytvoří zápich.