Úskalí sportovních disciplín
Že jsou mnohá sportovní odvětví fyzicky náročná, není pochopitelně žádný převratný objev, a že při sportu dochází ke zraněním, můžeme vidět ve sportovních přenosech nebo naživo z tribuny z pohledu diváka. Některá úskalí sportu jsou nám však skryta, dokud se nezveřejní v masmédiích. Jedním z nich je častá hra hlavou ve fotbalových zápasech a při trénincích.
Fotbal
Fotbalová hvězda, brankář Petr Čech nosí na hlavě helmu z několika důvodů. Aby se chránil při pádu, při vznikající skrumáži, ale také aby chránil hlavu před úderem samotného fotbalového míče. O helmách by měli uvažovat všichni fotbalisté, kteří často hlavičkují, a možná, že se fotbalová výstroj tímto směrem zaměří a v budoucnu spatříme fotbalisty na trávníku běhat s helmou na hlavě. Proč? Časté hlavičkování totiž způsobuje drobná poranění mozku, a pokud se jedná o dlouhodobou záležitost, může dojít k jeho nevratnému poškození a ke vzniku demence.
Americký fotbal a box
Je až s podivem, jaké oblibě se těší box, a že tento sport přetrval až do 21. století. Boxeři totiž riskují těžká poranění mozku i tehdy, kdy používají ochranné helmy. Fotbalisté zažívají podobné údery z letícího míče, který při volném přímém kopu může nabírat rychlost až 120 km/h.
Na tento problém se zaměřil vědecký tým ze Spojených států a vyhodnocoval mozky čtrnácti zemřelých fotbalistů, kteří se specializovali na hru hlavou. Všichni zemřeli na degenerativní onemocnění způsobené poškozenou mozkovou tkání.
Vědci tvrdí, že z občasného hlavičkování takové nebezpečí nehrozí, jde o to, zda je tkáň schopna znovu se regenerovat, a na to potřebuje určitý čas. Výzkum zaměřený na pitvy mozkové tkáně se zaměřil i na hráče amerického fotbalu a boxery, kteří trpěli demencí, a dospěl k podobným výsledkům. Zároveň je však třeba zdůraznit, že „zkoumaný vzorek“ byli profesionální hráči fotbalu, kteří jej hráli více než 25 let, tedy za svou kariéru prošli několika tisíci zápasy a tréninky.